Skip to content

ראיונות עם מדרשת בני עקיבא

ראיונות:

שאלות הריאיון:

  1. ?
  • ?
  • כמה החזון משפיע עליך?
  • ?
  • ?

ראיון 1- רוניה ראש מדרשת בני עקיבא (מנהלת מחלקה) :

1. ספר לי מהו תפקידך בתנועה?

ראש מחלקת תוכן. מנהלת את הפקת התכנים החינוכיים והמקצועיים והניו מדיה התנועתית. במסגרת הפעילות של תנועת הנוער בני עקיבא, ישנו צורך מתמיד להפיק תכנים חינוכיים ולעדכן אותם עם הזמן. במסגרת התנועה בארץ ישראל, יש לנו מחלקה מיוחדת שנקראת מחלקת תוכן, והיא אחראית על יצירת התכנים החינוכיים של התנועה, והעדכון השוטף שלהם. התפקיד שלי הוא ניהול המחלקה הזאת. במסגרת התפקיד אני מקבלת החלטות לגבי מהו תוכן חינוכי מתאים, והאם ישנו צורך לעדכן או לשנות תכנים שכבר קיימים. יש לי עובדים שאותם אני מנהלת, והם בעצמם גם מקבלים החלטות לגבי התכנים החינוכיים, משום שאני מאצילה להם סמכויות.

2. מהו החזון עליו מבוססת התנועה?

החזון של תנועת בני עקיבא הוא חינוך דור נאמן ומסור לתורתו, עמו וארצו החי על אדמתו ברוח התורה. חינוך להגשמה אישית של רעיון תורה ועבודה וחתירה להקמת חברה של תורה ועבודה. (החזון נמצאת בחוקת התנועה באתר התנועה). התנועה היא תנועה ציונית דתית הדוגלת בערכי תורה ועבודה. הערך של העבודה הוא ערך חשוב בתנועה, שכן היא דוגלת בשילוב מאוזן של עבודה לצורך פרנסתו של האדם, וזאת ביחד עם לימוד תורה, תוך איזון של שני הערכים, במידה שתיתן את הערך המיטבי לכל אדם אינדיבידואלי. בשורשיה של התנועה היא תנועה חלוצית התיישבותית, שכן היא הוקמה בימי המנדט הבריטי, בתקופת החלוציות וההתיישבות. התנועה ראתה את עצמה כחלק חשוב מהתנועות הציוניות, וחלק חשוב מבניין ארץ ישראל.

3.כמה החזון משפיע עליך?

לא כל יום פותחים את החזון אבל הוא בהחלט הדבר שעומד לנגד עיננו, מתווה את כתיבת המטרות והתוכניות התנועתיות וכמובן יהיה עניין מרכזי ברגעי מחלוקות אידיאולוגיים או עקרוניים. החזון שגור ומהווה בהחלט את רוח העבודה. מבחינה אישית אני יכולה להגיד שהחזון של תנועת בני עקיבא השפיע עלי מאוד, כבר מתחילת הדרך כאשר התחלתי לעבוד בתנועה. אני מאמינה מאוד גדולה בחזון של בני עקיבא, ובערכים שהוא מייצג, שבהם הערכים המרכזיים של גידול וחינוך דור חדש שנאמן לערכי התורה ולארץ ישראל, וזאת בגלל שאני מאוד אוהבת את החינוך ומאמינה מאוד גדולה בכוחו של החינוך. המוטו של התנועה, שהוא מסמל את החזון שלה, מתרכז בשתי מילים, "תורה ועבודה", אני חושבת שהמוטו הזה מסמל הרבה, ואת שני הערכים המרכזיים של התנועה, ולמעשה הוא מסמל את האידיאולוגיה של התנועה, שדוגלת בשילוב של ערכי התורה ביחד עם ערכי העבודה, ואת הערכים האלה אנחנו מנסים להנחיל לדורות החדשים שיבואו אחרינו.

4. איך זה בא לידי ביטוי בחיי היומיום שלך?

זה בעיקר ברוח הדברים ולא ביום יום. החזון פרוט למטרות ולתוכניות עבודה ובסוף הם מלווים את היום יום. יש נושאים ספציפיים שקשורים לחינוך, הגשמה או בני עקיבא שבהם החזון יופיע ויהיה נוכח יותר כחזון. מבחינה פרקטי אני יכולה להגיש שהחזון באמת משפיע על העבודה היומיומית בכך שאת ערכי החזון אנחנו מנסים להנחיל ללומדים בתנועה, וזאת במיוחד במחלקה שלי שהיא מחלקת תוכן, שאחראית על חומרי הלימוד והתכנים שאותם אנחנו מעבירים לחניכים. כאשר אנחנו בוחרים בתכנים החינוכיים, אנחנו מנסים שיהיו מתאימים ביותר לערכים של תורה ועבודה. חשוב שהתלמידים יישמו בחיי היומיום שלהם את לימוד התורה, ביחד עם העבודה, וללמוד להשיג את האישון הנכון בין שתי פעילויות אלו.

5. כמה זמן אתה מקדיש לפעילות בתנועה?

בעיקרון אני עובדת במשרה מלאה, אבל אפשר להגיד שאני מקדישה הרבה זמן לפעילות בתנועה, גם מעבר לשעות העבודה הרגילות, כי לפעמים אני לוקחת איתי את העבודה הביתה, אני משתדלת להפריד בין העבודה לבית, אבל לפעמים זה הכרחי. גם מבחינת העובדים והחניכים, אם מישהו צריך עזרה אני עוזרת לו, לא משנה אם זה בשעות העבודה או לא, וזה גם נחשב לחלק מהעבודה.

ראיון 2- איתי רמח פיתוח משאבים (אחראי על התרומות והמנהל):

שם פרטי:איתי בורשן

1. ספר לי מהו תפקידך בתנועה?

ראש מחלקת פיתוח משאבים. אני אספר לך על התפקיד שלי קצת, פיתוח משאבים היא משימה כלל ארגונית. במקביל לביסוס מעמדו המקצועי של מפתח המשאבים, יש לחזק את תשתיות הארגון, באסטרטגיות פיתוח המתאימות ביותר, על מנת לוודא את תפקודו היעיל של הארגון שלנו. משאבים אנושיים, כספיים וחומריים הם הבסיס עליו נבנה ארגון עם חזון גדול כמו שלנו, של לשנות את העולם, בנוסף למטרה הממוקדת קהילה מקומית. לכן, יציבותו ושגשוגו של הארגון שלנו תלוי ביכולת לבנות תשתית חזקה לפיתוח משאבים, הארגון זקוק למשאבים האלה על מנת שיוכל להגשים בפועל את המטרות ואת החזון שהציב לעצמו, שזהו חזון שאפתני שדורש עבודה רבה.

2. מהו החזון עליו מבוססת התנועה?

לחנך דור נאמן ומסור לתורתו, עמו וארצו .בגדול התנועה של בני עקיבא היא תנועה חינוכית אידיאולוגית, המבוססת על ערכים של ציונות ואהבת ארץ ישראל. התנועה היא תנועה ציונות, שדוגלת בציונות ובהתיישבות בארץ ישראל. בנוסף לכך התנועה דוגלת בערכים של עבודה, שכן המוטו של התנועה הוא תורה ועבודה. האידיאולוגיה של התנועה דוגלת בשילוב ואישון של שני ערכים חשובים אלה, תורה ועבודה, בגלל שערכים אלה נובעים מהצורך של החיים היומיומיים, שבו האדם צריך לפרנס את עצמו בכבוד, אך יחד עם זאת האדם לא יהיה שלם אם הוא לא ילמד תורה, ולכן יש לאזן בעדינות בין שני ערכים אלה.

 3. כמה החזון משפיע עליך?

מאוד. אני רואה זאת כשליחות בפעילותי .באופן אישי וברמת היומיום, אמנם אני לא עוסק בחינוך ישיר של החניכים, אני עוסק בפיתוח המשאבים, אבל האמונה בערכים אלה מניעה אותי לגייס את האנשים הנכונים ואת המשאבים הנחוצים, כדי לממש את עקרונותיה של התנועה. אם תשאלי אותי כמה אני אישית מאמין בערכים של הצנועה, אני אגיד לך שאני מאמין מאוד גדול בערכים אלה של תורה ועבודה, וציונות, ואני עצמי מיישם את זה, גם לומד תורה וגם עובד למחייתי, ואני גם ציוני.

4. איך זה בא לידי ביטוי בחיי היומיום שלך?

חינוך לערכים בבית ובמשפחה. אני באופן אישי מנחיל את הערכים האלה לילדים שלי, ולמשפחה הגרעינית שלי, אני מוודא שהם יבינו את העקרונות של שילוב של לימוד תורה ביחד עם עבודה, ושל ערכי הציונות. אני חושב שזה הרבה יותר נוח לחיות חיים שמאמינים בערכים הלה, כאשר אתה נתקל בערכים האלה גם בבית הפרטי שלך, זה הופך את כל החיים שלך לסובבים סביב ערכים אלה.

בנוסף לכך ישנה רתימת שותפים נוספים להפצת ערכים אלו בקרב אוכלוסיות נוספות ברחבי הארץ. אני מאמין גדול בלהפיץ א ערכיה של התנועה גם לאנשים שלא משתייכים אליה, בגלל שאני מאמין שערכים אלה הם דרך החיים הנכונה, והם יכולים להטיב עם אוכלוסיות שונות ומגוונות.

5. כמה זמן אתה מקדיש לפעילות בתנועה?

במסגרת העבודה אני עובד במשרה מלאה, אולם העבודה גולשת גם לחיים מחוץ לעבודה עצמה, אני ממשיך בפעילות של התנועה גם באופן פסיבי, כאשר אני מנסה להפיץ את ערכי התנועה גם לאנשים בקהילה שלי, ולאנשים שונים בארץ. אני לא רואה את הפעילות הזו כעבודה של ממש, אלא כעשייה של משהו שאני מאמין בו, ואני חושב שהפעילות הזו חשובה מאוד.

ראיון 3- חיה ממן:

שם פרטי: חיה ממן

1. ספר לי מהו תפקידך בתנועה?

סגנית מזכ"ל התנועה וראש אגף הגשמה. מטרתו של אגף ההגשמה הוא לסייע לחברי התנועה להגשים את עצמם ואת החזון והערכים של תנועת בני עקיבא. אגף הגשמה מחדש ומפתח בשנים האחרונות באופן משמעותי ורחב היקף את תחום ההגשמה הבוגרת בתנועה. תנועת בני עקיבא קוראת לבוגריה להמשיך ולהיות חברים בתנועה כבוגרים אחרי שסיימו להיות חניכים, ולקחת חלק בעשייה החברתית למען עם ישראל תוך שילוב למידה והעצמה אישית. תחת האגף פועלות תוכניות הגשמה שונות ומגוונות, המיועדות לחברי התנועה מכיתה י”ב ומעלה. מגוון האפשרויות מאפשר התאמה איכותית ליכולותיו, רצונותיו ואמונותיו של הבוגר.

2. מהו החזון עליו מבוססת התנועה?

החזון עליו מבוססת התנועה הוא לחנך דור נאמן  המסור לעם ישראל, לארץ ישראל למדינת ישראל ולתורת ישראל. סיסמתה של התנועה היא “קדש חייך בתורה, וטהרם בעבודה”, וממנה עולים שני הערכים המרכזיים שעליהם מתבסס החזון של התנועה, לימוד תורה, ועיסוק בעבודה. ראשית התנועה שמה דגש על לימוד תורה, שכן לימוד התורה מקדש את חייו של הפרט, ומביא אור לחייו, אבל מכורח המציאות של החיים, האדם חייב גם לפרנס את עצמו, שכן על זה נאמר אם אין לחם אין תורה, ולכן גם אם האדם לומד תורה הוא חייב לדבוק בערך של העבודה על מנת לפרנס את עצמו בכבוד, ועל מנת שיוכל ללמוד תורה במקביל.

 3. כמה החזון משפיע עליך?

אני מאמינה מאד בחזון והוא משפיע עלי באופן עבודתי, בדרך שאנחנו מנסים לפעול באגף, להגיע לכל חלקי העם ובכל מקום בארץ ולהוסיף טוב בדרך תורה ועבודה. בגלל שאני סגנית מזכ"ל, יש לי הרבה סמכויות שיש בהן השפעה רבה, ויש לי את היכולת להשפיע על רבים בתנועה ובעוקבים של התנועה, ולכן אני חושבת שחשוב שסגנית המזכ"ל תיישם בעבודתה את הערכים של חזון התנועה שהם לימוד תורה ועבודה. מעבר לכך, התחום שבו החזון משפיע בצורה מהותית, הוא כאשר נתקלים במצבים של אי וודאות או מחלוקת, אז במקרים שכאלה, פונים לחזון התנועה, ולפי החזון מחליטים מהי דרך הפעולה הטובה ביותר.

4. איך זה בא לידי ביטוי בחיי היומיום שלך?

זה באה לידי ביטוי בכך שיש לנו גרעיני הגשמה שתורמים לחברה, מאופקים ושדרות  בדרום ועד קריית שמונה בצפון, אנחנו עובדים עם כל האוכלוסייה ובעיקר בפריפריה חברתית וגאוגרפית ,כדי לשנות מציאות במקומות האלו. ועובדים במקביל להכשיר את המתנדבים שלנו להתמלא בכוחות ובאמונה, בדרך ולעשות זאת מתוך חיבור לתנועה ובשליחותה. בנוסף לכך הערכים של לימוד התורה והעבודה מיושמים באידיאולוגיה החינוכית שאותה אנו מנסים להעביר לתלמידים, על מנת שערכים אלה ישתרשו אצלם, וילוו אותם כל חייהם. מעבר לכך הערכים של החזון מיושמים גם בחיי הפרטיים, אני דואגת שהמשפחה שלי תלמד את ערכי התנועה, ותלמד לפעול לפיהם.

5. כמה זמן אתה מקדיש לפעילות בתנועה?

מקדישה את רוב היום והרבה פעמים גם הלילה. העבודה בתנועה היא לא מוגבלת רק לשעות העבודה, וזאת בגלל האופי המיוחד של העבודה, שבה יש לי אמונה באידיאולוגיה של התנועה גם באופן אישי, ומעבר לתפקיד שלי. ולכן גם כאשר אני מסיימת את שעות הפעילות שלי, ואני נמצאת בשעות הפנאי, אני מיישמת את מה שאני סופגת בעבודה, ומנסה להנחיל את ערכי התנועה לקבוצות אנשים שונות, שאני יכולה להשפיע עליהם, אם זה המשפחה המורחבת, ואם זאת הקהילה שלי. העבודה בתנועה דורשת את כל כולי והיא לגמרי חלק ממני ומהבית שלי.

ראיון 4-

שם פרטי: יאיר שחל

1. ספר לי מהו תפקידך בתנועה?

מזכ"ל שזה כמו מנכל. בגלל שתנועת בני עקיבא היא תנועה עולמית, יש לה גם מזכ"ל עולמי, וגם מזכ"ל בישראל. תפקידו העיקרי של המזכל בישראל הוא לוודא שהתנועה משיגה את מטרותיה הפנימיות, שהם להנחיל את ערכי התנועה לדורות הבאים, וגידול דורות צעירים שמאמינים בלימוד תורה, אהבת ארץ ישראל, ואהבה לזולת.

2. מהו החזון עליו מבוססת התנועה?

החזון הוא להגיע לכל שכבות העם ולהנפיק לחניכים את השורשיות לאהבת הארץ ולאהבת התורה. בכדי להגיע לכל שכבות העם בצורה יעילה, ובכדי שהמסר שלנו יהיה ברור, אנחנו חייבים לרכז את המסר שאנו רוצים להעביר, בתור החזון של התנועה, ולכן המסר העיקרי של תנועת בני עקיבא הוא המסר של תורה ועבודה, אנו מאמינים בלימוד תורה, ומאמינים שזה מקדש את הנשמה, אולם אנו מאמינים גם בפרקטיות, ולכן מאמינים שהאדם צריך לעבוד למחייתו, ולכן אנו מלמדים גם את ערך העבודה במקביל לערך של לימוד התורה. אנו מאמינים ששני הערכים האלה לא מנוגדים אחד לשני, ובהחלט ניתנים להשגה בצורה מקבילה, ושהדרך הכי טובה להאמין בשני ערכים אלה, היא ליצור איזון ביניהם, האם צריך לאזן בין לימוד התורה ובין עבודתו, כך שיתאפשר לו לפרנס את עצמו בכבוד, ויאפשר לו למקסם את לימודי התורה שלו.

 3. כמה החזון משפיע עליך?

משפיע עליי מאוד. מבחינה אישית אני מאוד מאמין בערכים של החזון של התנועה, ואני גם מיישם אותם בחיי היומיום, גם בעבודה וגם בחיים הפרטיים. אני מאמין שהאדם צריך ללמוד תורה כדי לפתח את הנפש שלו ואת השכל שלו, יחד עם זאת אני גם מאמין גדול בפרגמטיות, ואם האדם לא יוכל לפרנס את עצמו, הוא לא יוכל ללמוד תורה, ולכן יש למצוא את השילוב המתאים בין לימוד התורה לבין עבודתו של האדם, שתאפשר לו לחיות את חייו ולהתפרנס בכבוד.

4. איך זה בא לידי ביטוי בחיי היומיום שלך?

זה בא לידי ביטוי בכך שאני מתעסק רבות בתנועה והיא מאוד חשובה לי, אספר לך סיפור קטן שהשפיע על החיים שלי זה היה רגע השיא שלי שהתקיימה הועידה הארצית. שאלת אותי מזה אומר ועידה ארצית? ועידה ארצית זוהי ועידה שמגיעה אליה רבנים, אישי ציבור, אנשי אקדמיה ובה דנים על החלטות משמעותיות ומהותיות של הפעילות בתנועת בני עקיבא בחברה הישראלית. חוץ מזה, בחיי העבודה הימיומיים, כאשר אני מקבל החלטות, למשל לגבי אסטרטגיות חינוכיות, חומרי לימוד, ופעילויות שאותם רוצים לעשות התלמידים, אני רואה לנגד עיני את ערכי התורה והעבודה, ואני שואל את עצמי בכל פעם מחדש, כיצד פעילות זו תשרת את המטרה והחזון של התנועה, האם התלמידים יפיקו מזה תועלת, וילמדו את חשיבות לימוד התורה, וחשיבות העבודה בחייו של האדם.

5. כמה זמן אתה מקדיש לפעילות בתנועה?

אני מקדיש רבות לתנועה מאשר אני קם בבוקר ועד שאני הולך לישון, ואפילו כשאני הולך לישון יש טלפונים שב"ה מפריעים לי לישון. אבל אני צוחק אני עושה את זה בשמחה ואהבה ענקית לתנועה. מצד אחד יש את השעות הפורמליות שאותן אני מקדיש במשרד במסגרת התפקיד, ויש את הפעילות מחוץ לשעות העבודה. הפעילות מחוץ לשעות העבודה היא לא רק לצורך הפעילות של העבודה עצמה, אלא שאני מעורב בפעילויות אחרות, לפעמים אישיות, שמטרתן לקדם את הערכים שאני מאמין בהם, שהם ערכי תנועת בני עקיבא, אני מנסה להפיץ את המסר של החזון של בני עקיבא לקהילה הקרובה שלי, לקהילות רחוקות, ולכל שכבות עם ישראל.