Skip to content

עבודה ביזמות עסקית חברתית

שלושה רעיונות למיזם בסמינריון-

רעיון ראשון-

1. שעון מעורר מבוסס על ג'י פי אס GPS, מיקום. כאשר ישנו מצב שאדם נוסע ברכבת או באוטובוס נסיעה ארוכה, לעבודה או ללימודים, והוא מרגיש עייפות ורוצה לישון, אולם הוא מפחד שאם ילך לישון יפספס את התחנה שלו. הפתרון לכך הוא פיתוח אפליקציה או לחלופין מכשיר אלקטרוני ייעודי, אשר יזהה את המיקום שלו לפי גי פי אס, וכאשר הוא יגיע ליעד הרצוי הוא יפעיל את השעון המעורר.

2. בחרתי ברעיון זה משום שכיום אין מענה ראוי לצורך הזה, ורעיון זה יכול להתאים לקהל רחב של אנשים אינדיבידואלים, כך שהביקוש למוצר זה יכול להיות גבוה.

3. המוצר מיועד לקהל הרחב, אולם פלח השוק הספציפי למוצר זה הם אנשים שאין בבעלותם רכב פרטי, והם נוסעים באופן תכוף למקום עבודתם או לימודיהם באמצעות הרכבת או האוטובוס.

4. התועלת שמוצר זה יביא ללקוחות היא היכולת לנצל את הזמן שבנסיעה ממושכת, לצורך שינה ונוחות, וסילוק הדאגה שכרוכה בלישון בתחבורה הציבורית, מלפספס את תחנת היעד.

5. אחד היתרונות הבולטים של הרעיון הוא שיש לו קהל יעד רחב, ולא מוגבל מבחינה גיאוגרפית, הוא יכול להימכר לאנשים מכל העולם. חיסרון שיכול להיות למוצר זה, הוא שיש לו ייעוד מאוד ספציפי ומוגדר, מה שעלול להגביל את שיווקו.

6. הנקודות הקריטיות העשויות להיות בפיתוח המוצר הן הצד הטכנולוגי בפיתוח האפליקציה או המכשיר. ונקודה נוספת היא שיווק הרעיון בצורה נכונה לקהל הרחב, ושכנוע הקהל ביעילות של מוצר זה. המימון של המוצר יהיה יכול להערים קשיים, עד שנעשה פיילוט מוצלח למוצר, והמשקיעים יראו שאכן יש ביקוש למוצר.

7. את הרעיון לצורך ביצוע ומימון נגיש למשקיעים אשר יש להם כבר עבר ורקע בתחום הטכנולוגי והאפליקציות, משום שהם יכולים לתרום מהניסיון שלהם להצלחתו של הפרויקט.

רעיון שני-

1. הרעיון השני הוא פרסום על גלילי נייר טואלט. רוב גלילי הנייר טואלט שנמכרים היום, הם ללא כל הדפסה על גבי הנייר, ומוצר זה נמכר בכמויות גדולות לציבור הרחב, והוא נמצא בשימוש נרחב, ולכן מדובר בשטח פרסום ענק אשר לא מנוצל כראוי, אפשר לשים מודעות פרסומיות על גבי הנייר ולנצל שטח פרסומי זה.

2. בחרתי במוצר זה, משום שלפי דעתי לרעין הזה יש פוטנציאל גדול להצלחה, זאת בעיקר בגלל שרעיון זה לא דורש השקעה גדולה בתשתיות, אלא שהתשתית קיימת כבר הרבה זמן, וכל מה שצריך לעשות זה לנצל את התשתיות הקיימות.

3. המוצר ימכר לציבור הרחב, כמעט בכל הגילאים, כפי שנעשה כיום, שכן מוצר זה כבר עכשיו נמצא בשימוש נרחב של כלל האוכלוסייה.

4. התועלת שיביא מיזם זה ללקוחות, היא שהם יכולים לגלות שירותים ומוצרים שהם צריכים, וזאת מבלי לבזבז זמן בלחפש את המוצרים, או לבזבז זמן בצפייה בפרסומות במדיות אחרות, כגון טלוויזיה והמחשב, שכן הזמן שמושקע בצפייה בפרסומות שנמצאות על גבי נייר הטואלט, הוא זמן שממילא לא מנוצל, ולכן יש כאן רווח של זמן מבוזבז.

5. היתרונות של מיזם זה הוא שהוא יכול להביא לשיפור גדול ברווחיות של חברות המייצרות את נייר הטואלט, דבר זה מהווה יתרון, משום שחברות אלה הן כבר רווחיות ללא היישום של המיזם, ואחרי היישום, הן יהפכו לרווחיות מעל למה שהיה מקובל בענף שלהם. חיסרון שיכול להיות למיזם זה הוא שהוא ככל הנראה יתבצע בחברות שכבר מייצרות נייר טואלט, וישפר את הרווחיות שלהן, ולא לצורך הקמת חברה מחדש.

6. למוצר זה לא צפויות להיות נקודות קריטיות בפיתוחו ובשיווקו, משום שהמוצר לא מצריך פיתוח, והוא קל ליישום, גם השיווק של הרעיון אינו צפוי להיות קריטי במיוחד, שכן הרעיון מתבסס על התפוצה הקיימת שישנה כיום למוצר.

7. את התכנית לביצוע של הרעיון נגיש לחברות קיימות אשר מייצרות נייר טואלט, וכבר מוכרות אותו בהיקפים גדולים, או שלחלופין נפנה למשקיעים אשר יש להם כבר רקע וניסיון בתחום מוצרי הצריכה, ויכולים לתרום לפרויקט עם הניסיון שלהם.

רעיון שלישי

1. הרעיון השלישי הוא רעיון של מיזם חברתי של קניות. מיזם זה מבוסס על אתר אינטרנט או אפליקציה, אשר התפקיד שלה הוא לשדך בין אנשים שונים הנמצאים באותו איזור גיאוגרפי, והם מעוניינים לעשות קניות לבית בסופר מרקט, כאשר המטרה היא לחסוך מהמשתמשים את המטלה של לנסוע לסופר מרקט, לבזבז זמן, ולבצע קניות. האתר יעבוד בצורה כזאת, שמי שנוסע לסופר מרקט, יקנה גם את המצרכים של משתמש אחר באתר, ובתמורה לכך הוא יקבל קרדיט באתר, כך שבפעם הבאה שיצטרך לעשות קניות, מישהו אחר יעשה זאת בשבילו.

2. בחרתי ברעיון זה, משום שיש לו פוטנציאל עסקי, וגם יש לו פוטנציאל של שיתוף חברתי. הרעיון יכול לשנות את הצורה שבה אנשים עושים קניות כיום, ולחסוך הרבה זמן יקר של נסיעה לסופר מרקט, ועמידה בתור.

3. רעיון זה מיועד לאנשים שגרים באזורים אורבניים, ומעוניינים לחסוך מזמנם, ולהפחית את כמות הפעמים בשבוע שהם נוסעים לעשות קניות. קהל הייעד של הרעיון הם אנשים בוגרים אשר מבצעים קניות בסופרמרקט.

4. התועלת שהמיזם הזה יביא לצרכנים, היא חסכון בזמן ואנרגיה שהם צריכים לבזבז על נסיעה לסופר מרקט לבצע קניות. הצרכים העיקריים של הצרכן הם זמן ואנרגיה.

5. היתרונות של המיזם, הם שהמיזם הוא מיזם חברתי, שעוזר לאנשים לנצל ולייעל את האנרגיה האחד של השני, ללא עלות כספית של אנרגיה זו, בנוסף לכך המיזם פונה לקהל לקוחות רחב, והפוטנציאל שלו יכול להיות גדול. החיסרון של המיזם יכול להיות, שבתור התחלה האתר שמסצע את התיווך בין המשתמשים, צריך לצבור את האמון של הצרכנים, לפני שיתחילו להשתמש בו בצורה מהותית, דבר שעלול לקחת קצת זמן, אבל בסופו של דבר זה ישתלם.

6. הנקודות הקריטיות בפיתוחו של המיזם הם האמון ההתחלתי שהצרכנים יתנו לאתר המתווך בין האנשים, והמוניטין שהאתר צריך לצבור, שכן כדי שהמיזם יעבוד, הגביה עבור הקניות צריכה להתבצע דרך האתר, זאת משום שהצרכן שנשאר בבית, לא מגיע לסופר מרקט, ולא יכול לשלם על המוצרים בעצמו.

7. את הרעיון למיזם נגיש לאנשי עסקים בעלי רקע וניסיון בתחום הקמעונאות, שמעוניינים להשקיע בפרויקטים חדשניים. הניסיון והידע שלהם בתחום הקמעונאות, והכרתם את קהל הקונים, יכול לתרום רבות להצלחתו של הפרויקט.