Skip to content

הליכונים לריצה/ הליכה לכושר אישי

הליכונים לריצה/ הליכה לכושר אישי

1. ניתוח הסקטור:

ציוד כושר ביתי הוא כל מכונה או מכשיר הנדרש לתרגילים גופניים, שנועדו לשמור על המשקל הכללי, לשיפור הסיבולת הגופנית ולפיתוח חוזק השרירים. הביקוש לציוד כושר גבר ברחבי העולם בעשורים האחרונים, כתוצאה מגידול במודעות הבריאותית. בנוסף לכך, ארגוני בריאות עולמיים ממליצים לבצע פעילות גופנית על מנת להתמודד עם מחלות מסוימות. ציוד הכושר הנפוץ ביותר כולל הליכונים על סוגיהם השונים, אופניים נייחים מכונות הרמת משקולות ומכונות לבניית חוזק הגוף. עלייה בשכיחות השמנת יתר ועליית התודעה הבריאותית הגבירה משמעותית את הצמיחה בשוק ציוד הכושר העולמי. יתרה מזאת, ישנה עלייה במספר החברות המייצרות מכונות כושר, הן לחדרי כושר והן לשימוש ביתי. גידול באוכלוסייה העירונית וגידול ביוזמות הממשלות לקידום חיים בריאים, הובילו את אימוץ הטרנד של ציוד הכושר (Addolorato, García-Fernández, Gallardo, & García-Unanue, 2020).

שוק ציוד הכושר העולמי מחולק לפי סוג המכונה, וסוג המשתמש. שוק ציוד הכושר מחולק לציוד אימוני לב וכלי דם, ציוד לאימוני כוח וציוד לאימונים אחרים. מכשירי האימונים הקרדיווסקולריים העיקריים הם ההליכון, האופניים הנייחים, מכונת החתירה ועוד כמה סוגים פופולריים. לפי משתמש קצה, השוק מתחלק לצרכן ביתי, מועדון בריאות / חדר כושר ומשתמשים מסחריים אחרים. מגזר הצרכנים הביתיים מפוצל עוד יותר לבתים, דירות וחדרי כושר בדירות/ בתים, בעוד שמשתמש מסחרי מחולק למלונות, משרדים/ תאגידים, בתי חולים, מרכזים רפואיים ומוסדות ציבוריים (Czyżewski, Czyżewski, & Kryszak, 2019).

ניתוח ענף ההליכונים:

הליכון הוא מכשיר בדרך כלל להליכה או ריצה בזמן השהייה באותו מקום. החגורה שעל המכשיר נעה לאחור, וגורמת מהמשתמש ללכת או לרוץ במהירות התואמת לזו של סיבוב החגורה. הקצב בו החגורה נעה הוא קצב ההליכה או הריצה. לפיכך, מהירות הריצה עשויה להיות מבוקרת ונמדדת. הגרסאות היקרות יותר הן מונעות על ידי מנוע (בדרך כלל באמצעות מנוע חשמלי). הגרסאות הפשוטות פחות מתנגדות לתנועה המשתמש, והן נעות רק כאשר ההולכים דוחפים את החגורה ברגליים. האחרונים ידועים כהליכונים ידניים (Czyżewski, Czyżewski, & Kryszak, 2019).

כאשר הכלכלות מתפתחות צומחות מהר יותר בעשורים האחרונים, אומצה אסטרטגיה על ידי מרבית היצרנים המובילים בשוק ההליכון כדי להתאים את הביקושים למכשירים אלה. סין הייתה אחראית לייצור הגבוה ביותר בשנת 2016 וכמעט 40 אחוז מהייצור העולמי מגיע מאזור זה. אסיה היא לא רק השוק הגדול ביותר עבור הליכונים, אלא גם בעלת קצב הצמיחה הגבוה ביותר. הספקים מכירים בחשיבותו של אזור זה, במיוחד בסין, ופועלים לחדירה לשוק זה על ידי חיזוק רשתות השיווק המכירה וההפצה שלהם. שווקים לא פחות חשובים הם השווקים של אירופה וארה"ב, שגם הם מאופיינים בביקוש עולה ויציב למכשירי הליכה אלה (Czyżewski, Czyżewski, & Kryszak, 2019).

ענף ייצור ההליכונים נחשב ללא ריכוזי, משום שחסמי הכניסה לענף הם נמוכים יחסית, והטכנולוגיה של ייצור הליכונים אלה נחשבת לפשוטה למדי. יתר על כן, לא נדרש מהחברות רישיון מיוחד לייצור ההליכונים, והם ניתנים ליצוא ויבוא בקלות יחסית (Czyżewski, Czyżewski, & Kryszak, 2019).

ניתוח החברה:

החברה שנבחרה היא נורדיקטראק (NordicTrack). נורדיקטראק היא יצרנית הליכונים, ציוד לאימוני כוח, אופני כושר ואביזרים נלווים, הידועה בעיקר בזכות מכונת הסקי הקלאסית שלה, מתאמנים בעלי השפעה נמוכה, והליכוני שיפוע איכותיים. המותג נמצא בבעלות ומנוהל על ידי חברת אייקון בריאות וכושר, ומרכזה נמצא בלוגן, יוטה. החברה מייצרת ציוד אימון מאז 1975 (אתר נורדיקטראק).

בחרתי בחברה זו משום שלחברה יש מוניטין רב, במיוחד בייצור הליכונים איכותיים לשימוש ביתי, ומוצריה נחשבים לאיכותיים יחסית ליצרניות אחרות.

2. סיבה אפשרית אחת שיכולה לגרום להאטה בחברה היא מלכודת היתרון התחרותי או "מיקום פרימיום": במצב זה לחברה יש חוסר יכולת להגיב ביעילות לאתגרים תחרותיים חדשים, שמציגים מוצרים מתחרים בעלות נמוכה או לשינוי משמעותי בהערכת של הלקוחות את תכונות המוצר. במקרה של חברת נורדיקטראק, החברה מייצרת הליכונים שנחשבים לבעלי רמת איכות גבוה, והם זוכים בתחרויות בינלאומיות של מכשירי כושר, ובהתאם לכך, גם המחיר של מכשירים אלה הוא גבוה יחסית למתחרים של החברה. תרחיש אפשרי הוא שהחברה תיתקל בתחרות מצד יצרנים שייצרו את אותו המוצר, באיכות סבירה, אבל בעלות הרבה יותר נמוכה, כמו למשל יצרנים סינים. תרחיש כזה יכול לגרום להאטה משמעותית בפעילות החברה (Olson, Bever, & Verry, 2008).

סיבה אפשרית נוספת שיכולה לפגוע בביצועי החברה, היא שיכולת החדשנות של החברה יורדת, כאשר החברה מפסיקה לחדש בצורה מתמידה או ביחס למתחרות שלה, היא מאבדת את היתרון התחרותי שלה. המתחרות של החברה שלה מבצעות חידושים במוצרים, שיכולים להציע ערך גבוהה ללקוח, וזה יכול לפגוע בביצועי החברה. במקרה של חברת נורדיקטראק החברה בעיקר מתמקדת בייצור מוצרים איכותיים ועמידים לאורך זמן, אולם היא לא מתמקדת בחדשנות של יצור הליכונים. למרות שישנה מידה מסוימת של חדשנות, החדשנות היא לא מתמידה, וולחברה אין את ההליכונים שיש בהם את הגאדג'טים הכי חדשים. במקרה כזה המתחרות של החברה יכולות לייצר עדכונים הרבה יותר חדישים מבחינת גאדגטים, והדבר יכול לתת לחברות מתחרות יתרון על פני החברה לאורך זמן וכתוצאה מכך לפגוע בביצועי החברה (Olson, Bever, & Verry, 2008).

סיבה אפשרית נוספת לכך שהחברה יכולה להאט את הביצועים שלה היא הנטישה של העסקי הליבה של החברה. במקרה כזה החברה מנסה להתפתח בתחומים שהם לא התחום המרכזי שבו היא עוסקת, והוא לא תחום העניין המרכזי של הלקוחות הקיימים שלה. במקרה של החברה שלנו נורדיקטראק, החברה החליטה להתפתח לכיוונים אחרים של ייצור של מכשירי כושר במגוון תחומים, והדבר יכול לבוא על חשבון ייצור מוצר הליבה של החברה שהוא הליכונים איכותיים. במקרה כזה החברה עלולה להזניח את השוק המרכזי שלה של צרכני הליכונים ביתיים, ובכך ביצועי החברה עלולים להגיע להאטה (Olson, Bever, & Verry, 2008).

3. האסטרטגיה הפונקציונלית של החברה-

האסטרטגיה הפונקציונאלית של החברה כוללת בתוכה אסטרטגיות בשלוש תחומים פונקציונלים שונים. בתחום הייצור, בתחום השיווק, ותחום ההפצה. בתחום הייצור, החברה דואגת להקצות משאבים למחלקת הייצור שלה, וזאת ברמה מספקת על מנת לייצר את ההליכונים בעלי איכות ועמידות גבוהה, שכן זהו אחד מהיתרונות התחרותיים של החברה. בתחום השיווק החברה נוקטת באסטרטגיה של שיווק גלובלי, שכוללת השתתפות בתחרויות בינלאומיות של הליכונים וציוד ספורט, והחברה מתמקדת בקהל יעד במדינות ובשווקים שונים ברחבי העולם, והיא איננה מגבילה את עצמה מבחינה גיאוגרפית. מבחינת ההפצה החברה נוקטת באסטרטגיה של שיתופי פעולה עם מפיצים מקומיים במדינות שונות אשר מספקים למדינה נקודות הפצה בצורה של חנויות פיזיות, הלקוחות יכולים להגיע ולנסות את מוצרי החברה ואף לקנות אותם, מערך ההפצה הזה כולל בתוכו גם את המשלוח של המוצרים אל הלקוחות (Agwu, & Onwuegbuzie, 2017).

4. האסטרטגיה הגנרית של החברה-

האסטרטגיה הגנרית של החברה היא אסטרטגיית מיקוד.

החברה בוחרת להתמקד בפלח שוק מאוד מסוים, שהוא פלח שוק של המשתמשים הביתיים של ההליכון. חלקם מההתמקדות הזו של החברה בפלח השוק הזה, היא היכולת לייצר הליכון איכותי ועמיד אשר יחזיק מעמד לשנים רבות, מה שמתאים לצרכיו של המשתמש הפרטי הביתי. בנוסף לכך העובדה שהחברה בחרה להתמקד במכירות גלובאליות, ולפנות לקהל יעד עולמי היא מתוך המטרה לפנות למשתמש הפרטי והאינדיבידואלי בכל העולם, ולא להתמקד בסקטור התעשייתי, כמו למשל מכוני כושר וחברות. באתר של החברה ניתן להזמין ישירות את ההליכון ולקבל אותו במשלוח במדינות רבות. ההנגשה הזו היא חלק בסיסי וחשוב במיקוד של החברה לפלח שוק ספציפי זה (Akçagün, 2014).

5. השלב ההתפתחותי שבו נמצא הענף של הליכוני הריצה הוא שלב של שוק בוגר. הענף של הליכוני הריצה התפתח כבר לפני עשרות שנים, כאשר טכנולוגיה זו הייתה בחיתוליה, עם השנים התפתחה הטכנולוגיה והיא הפכה לפשוטה יחסית, וזה גרם לחברות רבות להיכנס לענף. התפתחות הענף בעקבות החסם הטכנולוגי הנמוך, גרמה לגידול בביקושים למוצר, וסוגים שונים של צרכנים החלו לקנות את המוצר, מהם צרכנים ראשוניים שנחשבו לחדשנים, וצרכנים של הציבור הרחב. תחילה לא הרבה אנשים קנו הליכונים לבית ברחבי העולם, אך בעקבות ההיכרות עם הטכנולוגיה החדשה וההכרה בערך שהיא נותנת, חלה עליה מסיבית ברכישת הליכונים לבית (Czyżewski, Czyżewski, & Kryszak, 2019).

האסטרטגיה התחרותית של החברה לפי השלב ההתפתחותי שבו נמצא הענף היא אסטרטגיה של התרחבות מהירה. לפי אסטרטגיה זו החברה רוצה להרחיב את השווקים שבהם היא מוכרת ולהגדיל מאוד את נתח השוק שלה על מנת להרתיע מתחרים גלובליים אחרים ולהיכנס לענף, ולהתחרות בה. על כך מעידה העובדה שהחברה שואפת למכור לבתי אב כמעט בכל מדינה בעולם. בכדי לממש את המטרה הזאת יש לה מערך שיווקי גלובאלי, שבו היא משתתפת בתחרויות בינלאומיות של הליכונים[1], והיא מנגישה את האפשרות לקנות את ההליכונים שלה ישירות דרך האתר שלה[2]. מערך שיווקי גלובאלי זה מעיד על האסטרטגיה של ההתרחבות וביסוס המותג של החברה, באופן עולמי וגלובלי, ולתפוס נתח שוק גדול, וזאת על מנת להרתיע שחקנים בינלאומיים אחרים מלהיכנס לענף.

6. האסטרטגיה הגלובלית של חברת נורדיקטראק היא אסטרטגיה בינלאומית (international strategy). לפי אסטרטגיה זו, החברה פועלת בצורה בינלאומית על ידי ייצוא המוצרים שלה למדינות אחרות. לחברה אין פעילות עסקית ממשית במדינות האחרות שלהן היא מוכרת, זאת אומרת שאין לה השקעות מהותיות באותה מדינה, אלא שהיא שואפת רק למכור לקהל היעד באותה מדינה על ידי יצוא המוצר. באסטרטגיה זו החברה גם יכולה לייבא את חומרי הגלם שלה או להשתמש בספקים מחוץ לארץ שבה היא מייצרת. בניגוד לאסטרטגיה רב-לאומית שבה לחברה יש מרכזים עסקיים במדינות רבות, והיא משקיעה משאבים רבים במדינות שונות, אסטרטגיה בינלאומית רק שואפת למכור למדינות אחרות על ידי יצוא, אין לחברה השקעה ממשית ותשתית במדינה שבה היא מוכרת חברת. החברה שואפת למכור את המוצרים שלה במדינות רבות בעולם על יד על ידי ייצור המוצרים מארצות הברית, ומכירתם לשאר מדינות העולם, המוצרים עצמם של ההליכונים מיוצרים במטה החברה בארצות הברית (Hitt, Li, & Xu, 2015).

לפי אסטרטגיה זו החברה לא שואפת להתבסס או לפתח את עסקיה במדינות שלהם היא מוכרת, אין לה שאיפה לבסס תשתית במדינות אלה, אלא שהשאיפה העיקרית היא למכור לצרכן הפרטי והאינדיבידואלי שמשתמש בהליכון בביתו, ולכן היא פונה ישירות לקהל יעד זה בעיקר על ידי האינטרנט ותחרויות בינלאומיות.

למשבר הקורונה ישנו השפעה רבה על אסטרטגיה בינלאומית זו של החברה. המצב כרגע בעולם הוא שאנשים לא הולכים למקום העבודה שלהם ונשארים בביתם, וזה אומר שהביקוש לפעילות גופנית ביתית על ידי שימוש במכשירים לא בהכרח יורד, אלא להפך, הביקוש של סוג הפעילות הגופנית הזו עולה. אולם האופן שבו המשבר משפיע על האסטרטגיה של החברה הוא שרוב האנשים לא עובדים כרגע בעבודתם המקורית והעיקרית, והדבר פוגע מאוד בהכנסתם העיקרית, מה גם שזה תורם למיתון כלל עולמי. הירידה בהכנסות הפנויות של רבים מהאנשים, והירידה בהכנסה הפנויה, תפגע ביכולתם של האנשים לקנות מוצרי מותרות, ולכן אנשים רבים בעולם יקדישו את ההכנסה הבסיסית שלהם למוצרי בסיס כגון אוכל ומחסה. המוצר של ההליכון הביתי נחשב למוצר מותרות, ולכן באופן טבעי המכירות של מוצרי מותרות יפגעו בתקופה הזאת ובתקופה הקרובה, בעקבות הפגיעה בהכנסה הפנויה של האנשים והמשבר הכלכלי המתמשך שנגרם בעקבות משבר הקורונה.

7. ניתוח SWOT:

חוזקות:

החוזקה העיקרית של החברה היא שהיא מייצרת הליכונים באיכות גבוהה מאוד. מוצרי החברה משתתפים בדרך קבע בתחרויות בינלאומיות להליכונים לשימוש ביתי, החברה זוכה במקומות גבוהים בתחרויות אלה כדרך קבע, ועם הזמן העובדה הזאת יוצרת למוצרים של החברה מוניטין גבוה בקרב המשתמשים ברחבי העולם. המוצרים של החברה זוכים בהתמדה בתחרויות אלה ויש לכך סיבה טובה, החברה מקפידה על ייצור מוצרים באיכות גבוהה והיא שמה דגש שזה הוא הערך העיקרי שהיא נותנת ללקוח, וזה גם בא לידי ביטוי גם במחיר של המוצר (Sammut-Bonnici, & Galea, 2015).

המוניטין של המוצרים של החברה הוא מאוד גבוה וזה בא לידי ביטוי במידע המצוי לגבי החברה באינטרנט, ולגבי האיכות של מוצריה. עקביות השתתפות החברה בתחרויות הליכונים איכותיים גורמת למתן תשומת לב לחברה הזאת, וזה בא לידי ביטוי בשיח אינטרנטי.

חולשות:

החולשה העיקרית של החברה היא העובדה שהחברה מייצרת את המוצרים שלה בארצות הברית שבה המשאבים ועלויות הייצור נחשבים גבוהים יחסית למדינות אחרות. שלא כדוגמת חברות גלובליות מפורסמות אחרות כגון חברת אפל, שגם היא מייצרת מוצר מאוד איכותי, היא בעיקר מייצרת אותו במדינות שהמשאבים שם יותר זולים כגון סין, ולכן הדבר מאפשר לחברה לתת מחירים תחרותיים למוצרים שלה. אולם בחברת נורדיקטראק אין הדבר כך והחברה לא מייצרת את המוצרים במדינות שנחשבות זולות ליצור, שאלו סין או הודו אלא שהחברה מייצרת את המוצרים באופן מקומי בארצות הברית. עובדה זאת יכולה לגרום לחברה חולשה מובנית כאשר היא מתחרה עם מתחרות בינלאומיות אחרות, אשר מייצרות גם הן הליכונים איכותיים ויכולות להציע מחיר נמוך יותר לאותו הליכון באיכות באותה רמה (Sammut-Bonnici, & Galea, 2015).

הזדמנויות:

ההזדמנות העיקרית שעומדת בפני החברה היא האפשרות לספק מוצרים נלווים ומוצרים משלימים להליכון שהוא מוצר הדגל של החברה. עצם העובדה שלחברה ישנו בסיס לקוחות קבוע ונאמן שמאמין בחברה במוצרים ובאיכות של המוצרים, נותנת לחברה יתרון עצום ויכולת למכור לאותו בסיסי של לקוחות מוצרים נלווים ומשלימים למוצר של ההליכון הביתי, כגון מכשירי כושר שונים שנועדו לחזק את השרירים או מכשירי כושר אירוביים מאחרים. ההזדמנות העיקרית שעומדת כאן היא שהחברה אינה צריכה לשווק את המוצרים האלה במאמצים רבים, מכיוון שיש לה בסיס לקוחות מבוסס וגדול ברחבי העולם (Sammut-Bonnici, & Galea, 2015).

איומים:

האיום העיקרי שעומד בפני החברה הוא מתחרות אחרות אשר מייצרות הליכונים שלא בהכרח באותה איכות, אולם המחירים שלהם הם הרבה יותר נמוכים. ישנם בחברות גלובליות אשר יכולות להציע מחיר אטרקטיבי יותר ולמכור את ההליכון ברחבי העולם, כגון חברות סיניות אשר ידועות ביכולתן לייצר מוצרים באיכות סבירה, אולם המחיר של המוצרים הרבה יותר נמוך, וזאת בשל עלויות הרבה יותר נמוכות במדינה. האיום הזה הוא ממשי מכיוון שהדבר התרחש בתעשיות רבות שכן סין נחשבת למדינה יצרנית שמוכרת מוצרים רבים בענפים שונים ומייצאת את מוצריה לכל העולם במחירים מאוד זולים (Sammut-Bonnici, & Galea, 2015).

בטן רכה:

השילוב של החולשה של החברה שהיא, שהחברה מייצרת את מוצריה בארצות הברית, שידוע שהעלויות של הייצור שם גבוהות יחסית, ביחד עם האיום העומד בפני החברה שהוא המתחרים הסינים שיכולים לייצר את אותו הליכון בעלות הרבה יותר נמוכה, ולהציע מחיר הרבה יותר אטרקטיבי ללקוח, השילוב הזה יוצר "בטן רכה" לחברה ומגדיל את הסיכויים לפגיעה בביצועי החברה. אם חברות סיניות יתאמצו יותר לשווק את המוצרים ולקחת נתח יותר גדול בשוק הליכונים העולמי, הדבר עלול לפגוע במכירות של החברה. מה גם שהטעם של הצרכן יכול להשתנות והוא עלול להעדיף את המוצרים הזולים יותר מסין במקום את המוצר האיכותי שמיוצר בארצות הברית.

ההשפעה של משבר הקורונה על הבטן הרכה של החברה ככל הנראה שתהיה משמעותית בשנים הקרובות, והיא תהפוך את הבטן של החברה ל"רכה" יותר, ויגדל הסיכוי לפגיעה בחברה. הסיבה לכך היא שההשבתה של המשק בתקופה הקרובה תפגע בעבודתם של האנשים, והיא תפחית את הכנסתם הפנויה, וההליכון הביתי נחשב למוצר מותרות, יתרה מכך המוצר של החברה נחשב ליקר יחסית ביחס למתחרים, ולכן הלקוחות ככל הנראה שירצו מוצרים זולים יותר בעקבות הפגיעה בהכנסתם.

מנוף:

השילוב של החוזקה של החברה שהיא שהחברה מייצרת מוצרים איכותיים מאוד ויש לה מוניטין עולמי מבוסס מאוד ובסיס לקוחות קיים ונאמן, ביחד עם ההזדמנות שעומדת בפני החברה שהיא לשווק מוצרים נלווים ומוצרים משלימים למוצר הדגל שלה שהוא הליכון ביתי, יוצר בפני החברה "מנוף" שאותו יכולה לנצל החברה לטובת התפתחות הגדולה בשוק העולמי. עצם העובדה שלחברה יש בסיס לקוחות קיים ונאמן שמכיר בערך ובמוניטין שיש לי חברה, כבר הופכת את הלקוחות האלה לקונים פוטנציאליים בסבירות גבוהה, שיכולים לקנות את המוצרים המשלימים של החברה, ובכך להגדיל מאוד את מכירותיה של החברה או הצלחתה הבינלאומית.

ההשפעה של משבר הקורונה על המנוף של החברה היא שסביר להניח שבתקופה הקרובה המנוף של החברה לא יהיה פרקטי וניתן למימוש, וזאת מהסיבה של הפגיעה בהנסה הפנויה של העובדים במדינות רבות בעולם, והביקוש למוצרי המותרות של מכשירי כושר ביתיים יפחת.

8. שינוי במבנה הענף:

ככל הנראה שבעקבות משבר הקורונה השינוי במבנה הענף של ההליכונים הביתיים יהיה שינוי קטן וקצר מועד, והוא לא ישפיע על מבנה הענף בטווח הארוך. הסיבה לכך היא שהפגיעה היחסית בהכנסה הפנויה של האנשים תגרום לירידה בביקושים של ההליכונים, שנחשבים למוצר מותרות, אולם ירידה בביקוש זו היא רק זמנית, ולאחר חלוף משבר הקורונה צפוי הביקוש לעלות שוב, שכן ההליכון הביתי למרות שהוא נחשב למוצר מותרות, הוא עדיין מוצר בר השגה למשפחה בעלת הכנסה ממוצעת. ההכנסה הפנויה שנפגעה תחזור לרמה מינימלית בהתחלה, והביקוש להליכונים יעלה. גם אם יקח זמן להכנסה הפנויה לעלות, עדיין הביקושים יעלו לאחר חזרה מסוימת לשגרה. במילים אחרות ההליכון הוא מוצר מותרות אך הוא עדיין בר השגה ולא מוצר יקר מאוד.

5 הכוחות של פורטר:

בעקבות משבר הקורונה חלק מהכוחות במודל חמשת הכוחות של פורטר צפויים להשתנות ולהיות מושפעים, וחלק צפויים להיות לא מושפעים. באופן כללי ניתן לומר ש התחרותיות בשוק תתגבר בעקבות משבר הקורונה וזאת בשל ירידה בביקושים להליכונים. הירידה בביקוש תגרום לחברות השונות להתחרות על כל לקוח, שכן החברות ירצו להמשיך ולתחזק את הארגונים שלהם על מנת שלא יפשטו רגל, ולממן את הוצאות הארגון, ולפיכך יאבקו על מעט על הכוחות שנותרו (Bruijl, 2018).

בעקבות משבר הקורונה איום החדירה של מתחרים חדשים צפוי להשתנות אם לפני המשבר היה איום מסוים של כניסת מתחרים חדשים, אשר היו יכולים להציע הליכונים יותר זולים באיכות סבירה, הרי שאחרי המשבר תהיה ירידה בביקושים, ולא תהיה מוטיבציה לחברות חדשות להיכנס לשוק, משום שהוא יהפוך להיות יותר קטן ופחות רווחי.

מבחינת המוצרים התחליפים צפוי גם פה להיות שינוי, בעקבות הירידה בהכנסה הפנויה של הלקוחות מסביב לעולם, הלקוחות ינסו למצוא מוצרים תחליפיים להליכונים אשר יהיו זולים יותר ופרקטיים יותר, וזאת על מנת לשמור על כושר, אולם בעלות מופחתת.

בכל הנוגע ל כוח המיקוח של הלקוחות ככל הנראה שכוח המיקוח של הלקוחות יתגבר, וזאת משום שבענף תהיה תחרותיות יותר גבוהה והחברות ינסו להתחרות על כל לקוח ולקוח, מה שיעניק יתרון וכוח ללקוח האינדיבידואלי.

מבחינת כוח המיקוח של הספקים ככל הנראה שלמשבר הקורונה לא תהיה השפעה על כוח המיקוח של הספקים, וזאת משום שהספקים הם בעיקר ספקי חומרי גלם וציוד נלווה, ישנם ספקים רבים שמספקים את חומרי הגלם האלה של ההליכונים כך שלא צפוי שינוי דרסטי ומשמעותי.

9. 2 פקטורים בסביבת המאקרו רלוונטיים למשבר הקורונה-

סביר להניח שתחום מקרו כלכלי שיש לו רלוונטיות על ענף ההליכונים הוא התחום של היקף התעסוקה במדינות השונות. בעקבות משבר הקורונה נפגע היקף התעסוקה כבר בזמן המשבר, ופגיעה זאת צפויה להימשך לתקופה מסוימת לאחר המשבר. תחום התעסוקה הוא קריטי משום שהוא קובע את רמת ההכנסה הפנויה במשק, ואת יכולתו של המשק לקנות מוצרים שהם מעבר למוצרי יסוד, שנחשבים למוצרי מותרות כמו למשל הליכונים ביתיים.

עוד תחום מאקרו כלכלי שעלול להשפיע על החברה בעקבות משבר הכהונה הוא ענף היבוא והיצוא. יכול להיות מצב שהמחירים של חומרי הגלם עלולים לעלות בגלל העלייה בתשומות הייצור, בעקבות מיתון כלל עולמי, שיגרם כתוצאה מהשבתת המשק לתקופה ארוכה בעקבות משבר הקורונה.

מקורות

אתר נורדיקטראק: https://www.nordictrack.com/

Addolorato, S., García-Fernández, J., Gallardo, L. & García-Unanue, J. (2020). An Overview of the Origins and Effectiveness of Commercial Fitness Equipment and Sectoral Corporate Settings: A Critical Review of Literature. Applied Sciences. 10. 1534. 10.3390/app10041534.

Agwu, M. E., & Onwuegbuzie, H. (2017). Strategic Importance of Functional Level Strategies as Effective Tools for the Achievement of Organizational Goals. Archives of Business Research, 5(12), 338-348.

Akçagün, E. (2014). THE USE OF M. PORTER’S GENERIC STRATEGIES IN THE TURKISH APPAREL INDUSTRY AND STRATEGY PROPOSALS FOR COMPANIES. Tekstil ve Konfeksiyon. 24.

Bruijl, G. (2018). The Relevance of Porter's Five Forces in Today's Innovative and Changing Business Environment. SSRN Electronic Journal. 10.2139/ssrn.3192207.

Czyżewski, B., Czyżewski, A. & Kryszak, t. (2019). The Market Treadmill Against Sustainable Income of European Farmers: How the CAP Has Struggled with Cochrane's Curse. Sustainability. 11. 10.3390/su11030791.

Hitt, M., Li, D. & Xu, K. (2015). International Strategy: From Local to Global and Beyond. Journal of World Business. in press. 10.1016/j.jwb.2015.08.016.

Olson, M., Bever, D. & Verry, S. (2008). When growth stalls. 86.

Sammut-Bonnici, T. & Galea, D. (2015). SWOT Analysis. 10.1002/9781118785317.weom120103.


[1] אתר התחרות: https://www.treadmillreviewguru.com/best-treadmills/

[2] https://www.nordictrack.com/